Давніше на dou.ua з’явилася дискусія на форумі із заголовком: “HR украинских IT компаний говорят, что главное знать английский, а программированию мы научим“.
Я абсолютно не погоджуюсь із даним судженням. Так само тоді можна сказати: “головне програмування, а англійську ми навчимо”.
Так от. В даній статті із серії “Програміст Початківець” ми з вами розберемося у двох питаннях:
- на скільки важливо знати початківцю англійську
- як краще вивчати англійську програмісту початківцю
Отже:
Вчити чи Не Вчити?
Я цілком погоджуюсь, що англійська мова мабуть у 80-90% випадків буде просто необхідна уже працюючому програмісту. В першу чергу вона потрібна для можливості кар’єрного росту. Більшість IT компаній тим чи іншим чином співпрацюють із людьми із закордоону (клієнти, підрядчики, контрактники, відділ продаж, партнери, і т.д.), тому зазвичай варта володіти англійською, щоб у такій компанії піднятися на щабель вище у кар’єрі.
Тобто англійська пригодиться як мінімум, щоб:
- спілкуватися з клієнтами, якщо вони з-за кордону
- з колегами з-за кордону
- читати навчальну літературу
Початківець же ж в більшості випадків використовує англійську для вивчення програмування. Мова програмування також використовує англійські слова в якості операторів та ключових слів. Ну і літератури англійською завжди більше. Особливо спеціалізованої.
Проте, програміст який знає англійську, але не знає програмування – не програміст 😉 Тому, однозначно відповідь на наше головне питання вчити чи не вчити початківцю англійську: першим ділом потрібно освоїти програмування на рівні достатньому, щоб тебе взяли на твою першу роботу.
Маєш вільний час і вже програмуєш? Тоді супер. Приділи трохи цього часу англійській. Вона однозначно стане дуже хорошим плюсом у твоєму резюме! Коли розглядатимуть тебе і ще одну людину з однаковими даними щодо програмування – переможе той, хто знає англійську краще.
Ніби згрубша розібралися. Ще на останок даного питання – опитування, яке проводив в соцмережі, щодо актуальності англійської мови початківцю: https://vk.com/vitaliypodoba?w=poll213837179_967 :
А тепер рухаємось до другого питання на порядку денному:
Як краще вчити?
Зрозуміло, що ази мови однакові незалежно чи тобі потрібна вона для програмування далі, чи для побуту. Тому освоюємо ази:
- абетку
- перші слова
- як утворюються речення
- мінімальна граматика: 3 часи у простих формах (минулий, теперішній і майбутній), особи
Все це можна дуже класно освоїти на суперовому навчальному онлайн ресурсі: LinguaLeo.
Далі продовжуємо шлях в сторону технічної англійської. Слова та терміни, що безпосередньо будуть використовуватися у вашій мові програмування.
Тут все просто. Беремо необхідну нам навчальну літературу по програмуванню. Звичайно беремо її спеціально англійською мовою, і освоюємо. Втягуємо в себе як в губку словниковий запас програмістських термінів. Нічого особливого не потрібно придумувати. Просто намагаємося прочитати та зрозуміти навчальний матеріал із словником в руках (http://translate.google.com). Спочатку буде важко, особливо коли на одну сторінку припадатиме більше, ніж половина нових слів. Проте з кожною наступною сторінкою ваша перемога буде ближчою! Головне терпіння.
Таким чином навчаємось читати та писати англійською. Зокрема освоюємо технічну мову.
Я коли починав, то десь після 5-ї англійської книжки по мові Python та Plone CMS, мене прорвало і вже далі читав майже як українську. Головне спочатку не здатись!
Після такого ви не лише читатимете мейли від англомовник клієнтів та друзів, а й зможете на них відповідати. Нехай і з помилками на початку 😉
Наступний левел – це сприйняття мови на слух та розмовна мова.
Тут у мене були величезні проблеми (в принципі і зараз не “перфекто”). Після 12 років в школі та 5 років навчання в універі все одно не міг зв’язати докупи двох слів. Допомогли курси.
Два симестри (1 навчальний рік) я відвідував у Львові школу англійської мові GreenForest. Дуже сподобалося, і вже за перші пів-року мене “прорвало”. Головне – бути вмотивованим, проявляти ініціативу, влазити у всі розмови, використовувати максимум безплатних розмовних факультативів школи і за кілька місяців ви й самі не зауважите, як вже опинитеся серед Upper Intermidiate студентів.
Там насправді навчали не лише розмовної, але я найбільше для себе взяв саме в розмовній. Школу рекомендую!
Для швидшого освоєння мови, особливо сприйняття англійської на слух та розмовної частини, важливо повністю “зануритись в атмосферу”. Щоденно займатися мовою. Слухати музику англійською, переглядати фільми та серіали (наприклад Friends ;-), записати собі подкасти для початківців на плеєр і слухати в транспорті на роботу, виконувати вправи з навчальних матеріалів, щоденно!
Ось непоганий ресурс з подкастами для початківців: https://www.englishlistening.com/
Спеціальних сайтів чи ресурсів для початківців, де краще переглядати і шукати фільми я не знаю. А звичайні (не навчальні) фільми англійською можна в наш час знайти де завгодно: соцмережі, ютуб, маса ресурсів із фільмами в рунеті. Якщо володієте інфою щодо спеціальних ресурсів з фільмами, де простіша розмовна англійська – кидайте лінки в коментах. Буду вдячний! До речі, вже згаданий LinguageLeo сервіс надає класні відеоролики та уривки із серіалів із субтритрами.
І ще. Якщо програмуєте на мові Python – можна і попрограмувати і повчитися нових слів з допомогою оцієї гри 🙂 : https://github.com/ReanGD/LearningEnglish
Наступний план дій
- виділяєте трохи часу
- реєструєтеся на lingualeo та проходите свої перші базові уроки англійської (як у першому класі з української мови, абетка і слова, речення і т.д.)
- далі обираєте тему програмування для освоєння, і шукаєте по ній підручник англійською мовою, читаєте!
- далі шукаєте для переписки друга із закордону, бажано програміста; ведете регулярну переписку, практикуєтесь в написанні та живому спілкуванні (можна і в скайпі зідзвонюватися з відео, або Google Hangouts)
- підшукайте собі фільм, який вже бачили на рідній мові, але тепер англійською, і продивіться його спочатку із субтитрами, далі – без. І так кілька разів. Потім пробуйте наступний фільм.
- пошукайте у своєму місті курси англійської
Якщо ж ініціативи менше – платіть репетитору. Після потрачених сум мотивація також має з’явитися!
І пам’ятайте: краще займатися англійською кожного дня по 15 хвилин, ніж один раз на тиждень 5 годин під ряд. Часті регулярні підходи набагато ефективніші і тримають ваш мозок в тонусі, а підсвідомості немає куди діватися окрім як засвоювати те, що їй подають 😉 Навіть не зауважите як за 2-3 місяці вже зможете читати, слухати та розуміти англійською.
А ви вже володієте англійською? На якому рівні? Як починали? Що спрацювало для вас? Є особливі поради початківцям програмістам?
Хочете першими дізнаватися про наступні статті у нашій серії “Програміст Початківець”? Тоді підписуйтесь на розсилку мого блогу:
Вопрос «Почему нужно учить английский язык?» уже давно потерял актуальность. Даже если вычеркнуть из списка путешествия (хотя, зачем?), остается еще работа, информационное пространство, образование, саморазвитие. Больше полутора миллиарда людей по всему земному шару являются носителями, и еще один миллиард работает над тем, чтобы преодолеть языковой барьер и научится свободно говорить. Английский – одна из самых популярных и востребованных лингвистических систем, оставлять без внимания которую нельзя ни в коем случае. Неограниченные возможности открываются перед каждым, кто повышает уровень знаний и делает это сразу на нескольких языках. Не стоит закрывать перед собой тысячи дорог просто из-за страха не осилить English. А главное практиковать его каждый день, фактически жить английским, только тогда прийдем легкость и свобода
зараз активно вивчаю англійку мову: читаю все англійською мовою, особливо, якщо це стосується програмування, також не забуваю про говоріння, для мене це найскладніше, добре, що знайшов fespeakingclub.kiev.ua місце, де завжди можна обговорити цікаві новинки, а не банальні речі
Особосто я вчу програмування англійською мовою. (В принципі, все що я роблю в інтернеті – все на англійській.)
Для тих, хто робить так само, є дуже корисний інструмент який допомагає вивчати слова – http://readlang.com
Питання такого плану –
який варіант розмовної англійської вчити? британський чи американський?
Британське звучання я вчив в школі та універі, а американський взагалі інакше звучить :).
В LinguaLeo є можливість переключати озвучення, тому прошу підказати, що більш потрібне при спілкуванні з замовниками, друзями?
більшість спілкуються в амер варіанті. але думаю то не принципово
Закінчив 9 клас як не старався вчити англійську нічого не виходить знав вмів побудувати найпростіші речення зараз проходжу аудіо уроки за методом доктора Пімслера. Курс складається з трьох частин по 30 уроків кожен урок триває 30 хвилин уроки можна знайти в інтернеті паралельно можна знайти уроки в текстовому форматі. Це дозволить сприймати слова на слух і бачити їх написання. Зараз пройшов лише 10 уроків із 90 але вже відчув результат. Але перші 5 урок це найпростіші слова та речення які напевно знають усі. Уроки проходять так: напочатку ви слухаєте діалог двох осіб потім розбираєте їх на частина вивчаєте нові слова сладаєте речення у кінці уроку ви самі берете участь у діалозі.
А ми Водимо нашого хлопчика школи з 3 років. Дуже задоволені результатом! Дитина в 4 роки чудово орієнтується в англійській мові, з задоволенням відвідує кожне заняття, заняття, проходить у веселій ігровій формі, з піснями, іграми, в невимушеній обстановці. За досить невисоку плату дитина отримує море позитиву, веселе спілкування, і безцінні знання, що знадобляться в майбуьтньому http://boryslav-online.com.ua/archives/4815
дитинство – хороша пора для навчання, що тут ще скажеш 😉
Ще кілька сайтів для безкоштовного вивчення англійської мови:
Подкасти англійською мовою від Британського консульства.
Серіал друзі англійською мовою з російськими та англійськими субтитрами
http://www.bbc.co.uk/learningenglish/english/features/6-minute-english/ep-151203 BBC
Думаю комусь буде цікаво:
https://study.ed-era.com/courses/EdEra/e102/E102/about?_ga=1.180564068.2117913426.1446046173
Всім привіт! Хочу відповісти на питання даної статті. Виходячи з моєї практики, я б радив вчити мову програмування та англійську мову одночасно.
Декілька років потому, я не приділяв великої уваги англійський мові, і думав, що можливо без неї обійтись, або достатньо було мати базові знання тай годі. Але з часом виявилось, що це не так.
Ми завжди спирались на россійськомовні ресурси: книжки, сайти, тощо… Але як виявилось, що матеріал в них був або недостатній – або вже застарілий. І ось прийшлось подивитись на англомовний контент (у сфері комп’ютерних розробок): книжки, відео, сайти… – у мене з’явилася уява, що я попав в інший світ. З’явилася подвійна мотивація що до англійської мови так і до сфери ІТ.
Зрозуміло, що вчити зпочатку англійську а вже потім програмування в нас не вистачить ні часу, ні життя. Висновок: вчіть все разом.
Деякі ресурси, які допоможуть в подоланні англійської мови:
http://rutracker.org/forum/viewtopic.php?t=2294503 -читайте корисні поради в шапці.
http://www.engvid.com/
http://fenglish.ru/
http://effortlessenglishclub.com/
http://gasc.livejournal.com/1386.html
http://www.govorimpro.us/%D0%B8%D0%B7%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%B0%D0%BD%D0%B3%D0%BB%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%BE-%D1%8F%D0%B7%D1%8B%D0%BA%D0%B0-87/
Погоджуюсь, що англійська останнім часом набула більшої ролі в житті програміста. Часто отримую листи від початківців, про те що не взали на роботу лише через брак англійської.
Дякую за цікаві лінки!
З квітня цього року теж почав вивчату английску мову з розрахунком потим и вивчити програмування. Як для мене зручніше всього граматика на linguoLeo. Грамматика викладаеться стисло і зрозуміло + відразу з пратика. В гуглі знайшов код безкоштовного золотого статусу на місяц. Цього місяца достатьно для освоення граматики. На цьому ж сайти дуже зручне вивчення слів.
А для тренування сприйняття на слух , найкраще дивитися серіалі на англійській. Величезний вибір на ororo.tv. 1 год в день безкоштовно + субтитри ( і паралельно вчишся швидко читати). Десь годин через 40-50 перегляду я зрозумів, що розумію 70-80% розмовної англійської мови (на якій розмовляют англомовні, а не шкільні викладачі:)).
Погоджуюсь, lingualeo на даний момент мабуть один із найкрутіших сервісі для вивчення англійської мови в рунеті.
Посилання на 10 цікавих відео з титрами
http://life.pravda.com.ua/technology/2013/07/24/134554/
і купа фільмів без титтрів
http://langled.com/vkenglish.php?id=1&bukva=A
дякую за корисні лінки!
” Якщо володієте інфою щодо спеціальних ресурсів з фільмами, де простіша розмовна англійська – кидайте лінки в коментах. Буду вдячний! ” Можу порекомендувати комедійний серіал “Extra English” : https://www.youtube.com/watch?v=2TQDswYKt10&list=PL601D18EF300096DC
дякую за лінк, звучить доступно їхня мова
Можна також додати що класно допомагає з вивченням анг., навчання на курсах https://www.coursera.org/ чи https://www.edx.org/.
так, дійсно
з англійською коло ресурсів для споживання в неті росте неймовірно 🙂
Розповім трохи про себе. В школі і в коледжі вчив німецьку мову( в університеті у мене не було пар іноземної мови). В англійській мене завжди лякала вимова та різниця між написанням і вимовою, а також велика кількість виключень з правил. Кілька разів намагався вчити самостійно, купив диск з інтерактивними заняттями – вчився десь 2 тижні, потім набридло, нудно якось було… Пізніше спробував знову, знову не довго…Якось знайшов сайт http://4flaga.ru/, сподобались їхні уроки, навіть заплатив щоб продовжити навчання ( частина з них безплатна, інша ні). Через деякий час почав розуміти деякі слова в англомовних текстах, але пропустивши кілька занять, важко було повернусь знову до навчання, знову закинув…
3 роки тому випала можливість кардинально змінити роботу, для нової потрібна була англійська. В компанії де я почав працювати,зразу після закінчення випробувального терміну почав навчатись на курсах англ. в компанії. Почав з рівня “Starter”, в групі було 2 людини,заняття по 1.5 год 2 рази на тиждень. Відразу відчув різницю між заняттями на цих курсах, та самостійними заняттями.Зявилось більше мотивації, а також можливість запитати якщо щось не розумію. Після закінчення “Pre-intermediate” курсу в компанії,записався на розмовний курс на рівень “Intermediate” до репетитора який закінчив цього місяця.В компанії продовжую навчатись на рівні “Intermediate” (викладач комбінує матеріали з “New English file” та ” Intelligent business”). Кілька разів відвідував факультативні заняття в “Мовному експресі” : http://express.lviv.ua/.
Прослухав всі подкасти з ” Elementary Podcasts “http://learnenglish.britishcouncil.org/en/elementary-podcasts
Також спілкуюсь в скайпі з іноземцями – кілька людей постійно ті самі, які вже стали друзями. Час від часу в скайп конференції зявляються нові люди з абсолютно різних країн, таке спілкування дуже цікаве і корисне. Це спілкування зламало мовний бар’єр, який як вияволося більше психологічний ніж мовний 🙂 В LinguaLeo завантажую слова з курсів і кожного дня треную заходжу на це сайт.(для збільшення мовивації оплатив річний абонемент). Час від часу роблю вправи з граматики з “Червоного Мерфі”. Стараюсь читати художні книжки на англійській. Зараз на роботі спілкуюсь з американськими колегами. Вдома при можливості роблю вправи для покращення вимови та правильного наголошення слів в реченнях. В даний момент вивчення набагато цікавіше ніж спочатку. Ось така моя історія…
P.S. На мою думку на перших етапах ефективність більша при навчанні з репетитором.
Дякую, що розшарив свій власний кейс! Дуже цікаво.
Я з першого класу в школі вивчав англійську, тому, чесно кажучи, важко себе поставити по справжньому на місце людини, що ще абсолютно нічого не знає про цю мову. Думаю ідея з репетитором для початку – хороша!