Вступ

Ми з вами щойно заінсталювали інтерпретатор Пітона, тепер що? А тепер пробуємо програмувати!

І це насправді досить легко почати. Пітон дозволяє дуже легко запускати однорядковий код. Давайте спробуємо.

Відкриваємо Інтегроване Розробницьке Середовище Пітона (IDLE)

На Віндовсі:

Йдемо в стартове меню, шукаємо Python, і запускаємо програму позначену IDLE (Integrated Development Environment).

На Лінуксі і Макінтоші:

Відкриваємо програму командної стрічки. В залежності від вашої графічної оболонки для Лінукса, а також версії Макінтоша, дана програма може мати різні імена:

  • Terminal
  • Konsole
  • Command
  • уточніть яка саме програма доступна для вашої операційної системи просто ввівши в Гуглі наприклад: “command line app Ubuntu”, або українською “командна стрічка Ubuntu

Тоді у вікні програми командної стрічки просто набираєте Пітон:

Це результат запуску пітон інтерпретатора на моєму Маку:

Тепер ви всередині вашого розробницького середовища Пітон. Тут ми з вами будемо проводити більшість свого часу.

Введіть наступний текст і натистіть Ввід (Enter) (не вводьте >>> так як ці символи уже присутні у командній стрічці, даними символами інтерпретатор запрошує вас ввести ваш код)

Що відбулося? Ми щойно створили програму, яка друкує слова “Hello, World!”. Розробницьке середовище (IDLE), яке ми зараз з вами використовуємо, компілює все те, що ми у ньому набираємо. Воно є корисним для швидкого тестування різних речей, наприклад визначити кілька змінних, і тоді подивитися чи конкретні рядочки коду працюють як заплановано. Як це робиться ми зараз побачимо у наступній секції.

Математика на Пітоні

А зараз з вами спробуємо повправлятися у простих математичних виразах всередині Пітон інтерпретатора.

Якщо у вас ще не запущений інтерпретатор, тоді запускаємо (див. попередній урок по інсталяції і запуску інтерпретатора, IDLE), і пробуємо наступні операції.

Спочатку йде рядочок, який починається символом решітки, це коментар до наступних після нього операцій. Він пояснює, що наступний код насправді робить.
Потім йде рядочок коду одразу після >>> цим інтерпретатор запрошує програміста ввести його код. Після натискання ентеру (Enter), з’являється рядочок результату операції. Уже без ‘>>>’.

Це все є базовими операціями в Пітоні. Нижче наведена таблиця, яка підсумовує усі вищенаведені операції. Для закріплення 😉

назва команда приклад результат
+ додавання 2 + 1 3
віднімання 7 – 3 4
* множення 2 * 3 6
/ ділення 4 / 2 2
% залишок від ділення 5 % 2 1
** піднесення до степеня 2 ** 3 8

Порядок Операцій

Пам’ятаєте таку річ к порядок (пріоритет) виконання математичних операцій у математичному виразі? В Пітоні він існує також! І ось цей порядок, від більш пріоритетних операцій вгорі, до менш пріоритетних внизу:

  1. дужки ()
  2. піднесення до степеня **
  3. множення *, ділення /, остача від ділення %
  4. додавання+, віднімання

Тут я навів кілька прикладів, що вказують на важливість порядку виконання операцій і те на скільки важливо пам’ятати про нього коли пишете власні математичні вирази на Пітон:

 

Коментарі

Остання річ, яку ви маєте знати, щоб рухатися далі до кілька-рядкових програм є Коментар. У вашому Пітон інтерпретаторі введіть наступний рядок і подивіться на результат його виконання:

Так, нічого не з’явилося в рядочку результата. Лише порожня стрічка.

Ми щойно ввели рядочок-коментар. Коментар – це частина коду, яка не запускається інтерпретатором. Можна сказати – ігнорується. В Пітоні ви робите рядочок коментарем за допомогою символа решітки (#), який ставите попереду рядочка. Решітка коментує усе що йде після неї в рядочку, і нічого, що стоїть перед нею.

То ж ви можете ввести наступне:

Коментарі є важливимо для того, щоб ділитися необхідною інформацією про ваш код з інших програмістом, який читатиме його пізніше. Наприклад, для пояснення частини коду, розказуючи що він робить, і чому саме таким чином, або що не так із цим куском коду.

Ви також можете використовувати символ решітки, щоб закоментовувати рядок коду, який має ігноруватися інтерпретатором. Наприклад, зараз він вам не потрібний цей рядочок коду, але ви хочете залишити його на потім, тоді тимчасово закоментувати його – буде найкращим варіантом.

Підсумок

От і все! 2-ий урок завершено. Він був швидким і я надіюсь простим для вас.

У наступному уроці ми будемо писати програми з багатьма рядочками коду, зберігати їх і запускати. Можливість запускати програму зі збереженого файлу збереже наші сили від щоразового введення коду в інтерпретаторі!

Знайшли помилку? Є питання щодо прикладів? Щось не виходить? Постіть коментарі – будемо розбиратись!